flash

Rychlý kontakt:

Nové byty Ostrava s.r.o.
Heřmánková 857/1, 713 00 Ostrava-Heřmanice, Česká republika

e-mail: prodej@novebytyostrava.cz
tel.: +420 724 511 589
GPS: 49°51'34.721" N, 18°19'9.735" ENové byty Ostrava na facebook.com

Tiskové zprávy

Zde nabízíme informace z tisku a jiných médií, které se týkají developerských projektů.

28.7.2010 - Podle statistiků ceny bytů stagnují, v Praze už začínají růst

zdroj: deník Právo úterý 27.7.2010 www.pravo.cz
Z nejnověji publikovaných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) za první pololetí roku 2010 vyplývá, že nabídkové ceny bytů v České republice stagnují a v Praze dokonce mírně rostou.

Jen od dubna do června letošního roku byty v hlavním městě podražily o 0,3 %, což by potvrzovalo, že cenové dno má již pražský rezidenční trh pravděpodobně za sebou.

Podle Evžena Korce, generálního ředitele developerské společnosti Ekospol, se zastavení poklesu cen týká především novostaveb a souvisí se znovu rostoucí poptávkou po bydlení. „Lidé pochopili, že kdo mohl zlevnit, už tak učinil. I my jsme zlevnili. Od začátku roku 2010 proto znovu registrujeme vzrůstající poptávku po bydlení. Jen za první pololetí letošního roku jsme prodali celkem 246 nových bytů, což je ještě lepší číslo než v době hospodářského boomu,“ pochvaluje si Korec.

Letošní silná poptávka, srovnatelná s časy ekonomické konjunktury, je podle něj způsobena dvěma hlavními faktory.

DPH i nedostatek bytů

„Za prvé chtějí lidé výhodně nakoupit, a to mohou jen tehdy, pokud již ceny neklesají, ale zároveň ještě nezačaly znovu růst. Za druhé si většina klientů velmi dobře uvědomuje, že nová vláda spodní sazbu DPH skutečně výrazně zvýší, a to velmi pravděpodobně již od začátku příštího roku. Chtějí se tak vyhnout situaci, kdy si bez vlastního zavinění budou muset připlatit zbytečné statisíce navíc,“ uvedl Korec.

Kromě hrozby vyšší DPH existuje ještě jeden faktor, který může táhnout ceny bytů nahoru – jejich nedostatek. Podle údajů ČSÚ o českém stavebnictví, uveřejněných v minulých dnech, došlo k meziročnímu poklesu nově zahajovaných bytů téměř o polovinu (přesně 49,2 %).

„Je skutečně možné, že při současné nízké úrovni nové výstavby bude již koncem letošního roku především menších a cenově dostupných bytů v Praze nedostatek, což může vést k pozvolnému růstu jejich ceny,“ tvrdí Evžen Korec.

Zpět na tiskové zprávy